fbpx

Elektrostymulacja

⚡️ Elektrostymulacja to wykorzystanie prądu do celów leczniczych, jedna z najbardziej powszechnie stosowanych metod fizjoterapii, wykorzystująca prądy różnej częstotliwości do zmniejszania bólu, redukcji obrzęków, rozluźnienia mięśni czy jako zamiennik treningu u sportowców.

⚡️ Do przeprowadzenia zabiegu elektrostymulacji używa się specjalnych elektrostymulatorów, które umożliwiają wykonanie różnego rodzaju stymulacji. Ich efekt jest zależny od ułożenia elektrod, a także doboru konkretnego prądu:  jedno lub dwukierunkowego, stałego, modulowanego czy impulsowego.

⚡️ W naszym gabinecie przeprowadzamy zabiegi przy użyciu elektrostymulacji zarówno w przypadkach przeciwbólowych ( Prądy TENS) jak i w celu pobudzenia mięśnia i drenażu w stanach pooperacyjnych (np. W przypadku zaniku m. czworogłowego uda po operacji rekonstrukcji ACL).

⚡️ Oprócz tego, wykonujemy również stymulację urządzeniem Chattanooga Wireless Professional z Technologią Muscle Intelligence ™ firmy COMPEX, która umożliwia  rehabilitację i elektrostymulację mięśni podczas wykonywania ćwiczeń co znacząco podnosi efektywność terapii.

Elektrostymulacja – wskazania

Wskazania do przeprowadzenia terapii elektrostymulacją to przede wszystkim zaniki mięśni i/lub ich osłabienie. Powodem ww. może być powrót do pełnej ruchomości po zabiegu lub operacji, lub długotrwałe unieruchomienie kończyn spowodowane innymi chorobami.

Przeciwskazania do elektrostymulacji

Elektrostymulacja, jak i inne metody fizykoterapii, ma też swoje przeciwwskazania.

  • wszczepiony rozrusznik serca albo metalowe elementy (np. endoprotezy),
  • choroby układu nerwowego,
  • choroby układu krążenia,
  • choroba nowotworowa,
  • stany zapalne,
  • choroby skóry w okolicy zabiegu,
  • ciąża.

Należy jednak zaznaczyć iż każdy przypadek powinien być konsultowany, a forma rehabilitacji dobierana indywidualnie.

Przygotowanie pacjenta do zabiegu

Podczas przygotowań do zabiegu należy odsłonić okolicę zabiegową. Następnie do stymulowanego miejsca przykładane są zwilżone podkłady, na które układa się elektrody. Pozycja pacjenta jest zależna od stymulowanego miejsca.

Sam zabieg odczuwalny jest jako mrowienie, ukłucia. Doprowadzenie do skurczu mięśnia podczas zabiegu wymaga przekroczenia progu bólu, co może wiązać się z lekkim dyskomfortem pacjenta. Parametry dobiera się jednak tak, aby zminimalizować negatywne odczucia, a osiągnąć jak najlepsze efekty przeprowadzanego zabiegu.

Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 508 372 423 lub przez nasz formularz kontaktowy